Cieszyńskie wojaże pod okiem Pana Świdra

W dniach 23-25 listopada 2018r.  Chórzyści UMP  uczestniczyli w IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Profesora Józefa Świdra w Cieszynie.

W piątek, 23 listopada, biegnąc prosto z zajęć, Chórzyści naszego Uniwersytetu wskoczyli  do autobusu, aby udać się w małą przejażdżkę do śląska cieszyńskiego. Każdy człowiek, mając perspektywę prześpiewania 8 godzin drogi poczułby się zmęczony na samym wstępie- jednak nie ludzie, którzy do każdego słowa są w stanie dopasować wers piosenki.

Przybycie na śląską ziemię, aby uczestniczyć w muzycznym wydarzeniu wymagało pokładów cierpliwości, stalowego pęcherza  i przekraczania czeskiej granicy kilka razy dziennie. Zmaganiom przysparzały  dwa cele- pierwszym było kupno sławnej czeskiej czekolady Studentskiej, drugim-tym o wiele ważniejszym- uczczenie pamięci patrona Festiwalu- profesora Józefa Świdra. Dorobek kompozytorski tego wybitnego artysty jest bowiem imponujący-  obejmuje ponad 200 utworów chóralnych, 3 opery, liczne utwory instrumentalne, koncerty i wiele, wiele więcej.

24 listopada Chórzyści stanęli do walki na głos i życie w Kategorii Chórów Akademickich. Ze wzrokiem utkwionym w dyrygenta wykonali 4 utwory: „Alleluia” Gordona Younga, „Magnificat” Andrzeja Koszewskiego, „Pater Noster” Allejandro Consolaciona oraz „Alleluja” Józefa Świdra. Festiwal ten był dużym wyzwaniem dla naszych Chórzystów, ponieważ konkurencja reprezentowała wysokie umiejętności kształcone w Akademiach Muzycznych.  Po występie, pysznym obiedzie( J) i spróbowaniu upragnionej czekolady Studentskiej, Chórzyści zebrali się w Kościele Jezusowym w Cieszynie, aby odsłuchać koncert wybranych Laureatów. Prezentowały się miedzy innymi chóry :„Academic Choir Students”z Cultural Center University of Nis z Serbii, „The Female Choir” z Kiev Glier Insitute od Music z Kijowa, Zespół Woklany „Art.`N`Voices” z Polski., nadając konkursowi barw wielokulturowości. Po odsłuchaniu swoich przeciwników można było zaniepokoić się o werdykt, gdyż prezentowali umiejętności na światowym poziomie.

Po  odśpiewaniu cieszyńskiej piosenki o Olzie- rzece przecinającej miasto, z którą wiąże się wiele legend śląska cieszyńskiego, nareszcie nadszedł czas na werdykt. Po przedłużającym się wymienianiu zwycięzców innych kategorii, które skutecznie zadbało o wzrost  kortyzolu w ciałach chórzystów, nadszedł czas na Chóry Akademickie. Stało się! Chór Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod dyrygenturą Prof. Przemysława Pałki zdobył Złote Pasmo- najwyższe odznaczenie umiejętności chóralnych.

Duma, jaka rozpierała Chórzystów nie pozwoliła pójść spać przez całą noc. Bo chociaż wrócili wyjątkowo zmęczeni- było warto. Emocje czystej radości, tworzenia muzyki tak pięknej w obcowaniu z nią  i świadomości, że jest się częścią zespołu można znaleźć tylko w Chórze UMP.  Dowody tego widoczne są w Gablocie Chóru przy portierni w Collegium Anatomicum.

Magdalena Szczechla- chórzystka